وکیوم فرمینگ

وکیوم فرمینگ چیست؟

وکیوم فرمینگ (Vacuum forming) یا شکل دهی حرارتی یک روش تولیدی است که برای شکل دادن به مواد پلاستیکی استفاده می شود. در طی فرآیند وکیوم فرمینگ، یک ورقه پلاستیکی گرم می‌شود و سپس با استفاده از مکش به اطراف یک قالب کشیده می‌شود.

شکل دهی خلاء

وکیوم فرمینگ چیست؟

شکل دهی خلاء

وکیوم فرمینگ ، یکی از قدیمی ترین و رایج ترین روش های پردازش مواد پلاستیکی است محصولات وکیوم در اطراف ما هستند و نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارند.

وکیوم فرمینگ یا شکل دهی خلاء چگونه کار می کند؟

 

مراحل گام به گام وکیوم فرمینگ

به صورت زیر عمل می کند:

 1. گیره
 2. گرما
 3. خلاء
 4. خنک شدن
 5. رهاسازی
 6. برش
 7. بستهبندی

 

گیره: یک ورقه پلاستیکی در یک قاب باز قرار داده شده و در جای خود محکم می شود.

گرما: ورق پلاستیکی با استفاده از یک منبع حرارتی نرم می شود تا زمانی که به دمای شکل دهی مناسب برسد و انعطاف پذیر شود.

خلاء: چارچوب حاوی ورقه پلاستیکی گرم شده و انعطاف پذیر روی قالب پایین می آید و از طریق خلاء در طرف دیگر قالب به جای خود کشیده می شود. قالب‌های ماده (یا محدب) باید سوراخ‌های کوچکی در شکاف‌ها ایجاد کنند تا خلاء بتواند به طور مؤثر ورق گرمانرم را به شکل مناسب بکشد.

خنک شدن: زمانی که پلاستیک در اطراف/داخل قالب قرار گرفت، باید خنک شود. برای قطعات بزرگتر، گاهی اوقات از فن ها و/یا مه خنک برای تسریع این مرحله در چرخه تولید استفاده می شود.

رهاسازی: پس از خنک شدن پلاستیک، می توان آن را از قالب خارج کرد و از چارچوب خارج کرد.

برش: قسمت تکمیل شده باید از مواد اضافی بریده شود و لبه ها ممکن است نیاز به برش، سنباده زدن یا صاف کردن داشته باشند.

شکل دهی خلاء یک فرآیند نسبتاً سریع است که مراحل گرمایش و جاروبرقی معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد. با این حال، بسته به اندازه و پیچیدگی قطعات در حال ساخت، خنک‌سازی، اصلاح و ایجاد قالب می‌تواند به میزان قابل توجهی طول بکشد.

مراحل وکیوم فرمینگ

مزایا و معایب شکل دهی خلاء (وکیوم فرمینگ)

بسیاری از تولیدکنندگان، طراحان و دیگر متخصصان وکیوم فرمینگ را انتخاب می‌کنند زیرا ترکیبی از انعطاف‌پذیری طراحی را با هزینه نسبتاً پایین در مقایسه با سایر روش‌های تولید ارائه می‌دهد. مزایای شکل دهی خلاء عبارتند از:

 • قیمت پایین
 • زمان چرخش
 • انعطاف پذیری
 • ساخت مواد استریل و مواد غذایی

قیمت پایین وکیوم فرمینگ نسبت به روش های دیگر

به خصوص برای تولیدات کوچکتر (250-300 واحد در سال)، شکل دهی خلاء معمولاً مقرون به صرفه تر از سایر روش های تولید، مانند قالب گیری تزریق پلاستیک است. مقرون به صرفه بودن شکل دهی خلاء عمدتاً به دلیل هزینه کمتر برای ابزار و نمونه سازی است. بسته به مساحت سطح قطعات در حال ساخت و ابعاد قاب گیره، ابزار برای قالب گیری تزریقی می تواند دو تا سه برابر بیشتر از مقدار مورد نیاز برای ابزارسازی برای ترموفرمینگ پلاستیکی یا شکل دهی خلاء هزینه داشته باشد،یک وکیوم این اطمینان را به شما خواهد داد که با بهترین قیمت به شما خدمات وکیوم فرمینگ ارائه دهد.

زمان چرخش

شکل‌دهی خلاء نسبت به سایر روش‌های تولید سنتی زمان چرخش سریع‌تری دارد، زیرا ابزارسازی را می‌توان سریع‌تر ساخت. زمان تولید برای قالب‌گیری خلاء معمولاً نصف مدت زمان لازم برای تولید ابزار برای قالب‌گیری تزریقی است. هنگامی که از پرینترهای سه بعدی برای ایجاد قالب استفاده می شود، زمان چرخش می تواند حتی سریعتر باشد. با افزایش کارایی فرآیند تولید، شکل‌دهی خلاء، کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا طرح‌های جدید را سریع‌تر در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند.

انعطاف پذیری

شکل‌دهی خلاء به طراحان و تولیدکنندگان این انعطاف‌پذیری را می‌دهد تا طرح‌های جدید را آزمایش کنند و نمونه‌های اولیه را بدون سربار یا زمان تاخیر زیاد بسازند. قالب‌ها را می‌توان از چوب، آلومینیوم، فوم ساختاری یا پلاستیک‌های چاپ سه‌بعدی ساخت، بنابراین می‌توان آن‌ها را در مقایسه با سایر فرآیندهای تولید راحت‌تر تغییر داد و/یا اصلاح کرد.

دیک تیل از شکل‌دهی خلاء برای آزمایش نمونه‌های اولیه قطعات ماشین برفی جان دیر در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 80 استفاده کرد، عمدتاً به این دلیل که ابزارآلات را ارزان می‌کرد. در کتاب John Deere Snowmobiles: Development, Production, Competition and Evolution، 1971-1983، نویسندگان توضیح می‌دهند که «یک موقعیت برد-برد با قطعات ارزان‌تر و سرمایه‌گذاری کمتر در ساخت ابزارآلات ایجاد شد».

شکل‌دهی خلاء همچنین به طراحان این امکان را می‌دهد تا گزینه‌های رنگی و سفارشی‌سازی بیشتری را به مشتریان ارائه دهند. این به بسیاری از مشاغل این آزادی را می دهد که طرح های منحصر به فرد و تولید محصولات سفارشی مانند نگهدارنده های دندانی را با قیمتی مقرون به صرفه به مشتریان ارائه دهند.

ساخت مواد استریل و مواد غذایی

سازندگان اغلب از شکل‌دهی خلاء برای تولید ظروف و قطعات مناسب برای صنایع پزشکی استفاده می‌کنند، زیرا با پلاستیک‌هایی که می‌توانند استریل شوند یا عاری از آلاینده‌ها نگهداری شوند، سازگار است. به عنوان مثال، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) اغلب برای جارو کردن ظروف نگهداری مواد غذایی استفاده می شود.

مقاومت HDPE در برابر ترکیبات اسیدی، آن را به ماده ای مناسب برای ظروف پاک کننده محصول در خلاء تبدیل می کند. پلاستیک های درجه پزشکی در شکل دهی خلاء برای ایجاد قطعاتی استفاده می شوند که می توانند در برابر فرآیندهای استریلیزاسیون مقاومت کنند و دستورالعمل های پزشکی و/یا دارویی سختگیرانه را رعایت کنند.

وکیوم فرمینگ در چه جاهایی کاربرد دارد؟

خودرو و حمل و نقل

سازندگان از وکیوم فرمینگ برای ایجاد تعدادی قطعه و قطعات در اتومبیل‌ها، اتوبوس‌ها، قایق‌ها و هواپیماها استفاده می‌کنند. در خودروها، همه چیز، از سپر گرفته تا کفپوش، و حتی تخت کامیون، با استفاده از شکل‌دهی خلاء تولید می‌شوند.

صفحه فرم دستگاه اسکین وکیوم بر اساس قالب طراحی می گردد و متناسب با ابعاد نمونه است و هرچه نمونه بزرگتر گردد سیستم های آب بندی و موتورهای وکیوم قوی تر خواهد شد و دستگاه بلیستر بزرگتری خواهیم داشت، اما در نمونه های کوچکتر مانند دستگاه بسته بندی و وکیوم شمع از اسکین وکیوم های کوچکتر با سیستم مستقیم وکیوم با موتور وکیوم کوچک استفاده می نماییم. اگر از دستگاه CNC استفاده می کنید استفاده از وکیوم فرمینگ سه بعدی می تواند یک راه حل خوب برای ساختن یک گیره نگه دارند قطعه تان باشد. طی این فرایند ورقه ای که انتخاب شده برای قالبگیری گرم میشود به حدی که میتواند فرم قالب را به خود بگیرد و بعد از اینکه عملیات فرم دهی تمام شده به سرعت آن ورق پلاستیک سرد میشود و میتوانید آن را جدا کنید، معمولا محصولاتی که پیچیدگی خاصی ندارند و ابعاد بزرگ دارند را با روش وکیوم فرمینگ تولید میکنند و اغلب قالب آن ها از جنس آلومینیوم است که از روش ریخته گری بدست می آید، به شکلی که ابتدا مدل را داخل ماسه قرار میدهند سپس ماسه فرم مدل را که به خود گرفت، مدل را جدا میکنند سپس جای خالی مدل را با آلومینیوم ذوب شده پر میکنند و پس از سرد شدن قالب محصول آماده استفاده است.
حرارت دادن لایه پلاستیکی تا سرحد نرم و منعطف شدن آن: در این مرحله حرارت یا گرما بهطور یکنواخت به کل سطح وکیوم پلاستیک اعمال میشود. با گسترش صنعت بسته بندی در جهان و شناخت تمامی شرکتها و کارخانهها نسبت به چگونگیهای بسته بندی و به ویژه شناخت بیشتر در حوزه صنعت وکیوم فرمینگ باعث شده است تا تعداد زیادی از افراد سوالات زیادی را به عنوان این که اصلا وکیوم فرمینگ در کل چه فوایدی برای کارخانهها و شرکتها دارد، بپرسند و این موضوعات بستهبندی برایشان تا حدودی مبهم جلوه کند. اینگونه است که توده های هوا در گلخانه گردش می کنند و به طور مساوی کل فضا را گرم می کنند. البته لازم به توضیح است که در تولید ظروف با این سیستم به صورت عمده از مواد پروپلین PP به عنوان مواد اولیه استفاده میگردد که از مزایای این مواد نسبت به مواد پلیاستایرن (که سیستم قبلی نیمه فرمینگ فقط با مواد پلیاستایرن قابلیت تولید ظروف را دارد) عدم سرطانزا بودن آن به دلیل عدم وجود ماده استایرن در آن است که در مواد پلیاستایرنی هنگام استفاده از ظروف برای مواد و مایعات داغ استایرن موجود در مواد آزاد شده و مخلوط مواد و مایعات داخل آن میشود و عاملی بر سرطانزایی آن است.
برای ورقهای با ضخامت زیاد، گرمای زیادی لازم است. تمامی ورقهای گرمانرم (ABS ،PVC ،PET، هایمپک، کریستال و …) قابلیت شکلپذیری دارند. ۲- ظروف پلیاستایرنی کریستال (GPPS): این نوع ظروف دارای رنگی شیشهای و شفاف بوده که ظروف یکبار مصرف شیشهای و شفاف نوع مواد، تولید میشود.
سپس این ورق نرم شده روی قالب کشیده میشود و شکل را قالب می گیرد که توسط دستگاه های اتوماتیک یا نیم اتوماتیک انجام می شود . قالب وکیوم فرمینگ، که گاهی اوقات به عنوان “ابزار” نیز نامیده می شود، شیئی است که روی دستگاه وکیوم فرمینگ قرار می گیرد تا پلاستیک گرمانرم شده روی آن شکل بگیرد. در ادامه، پلاستیک نرم شده را روی یک قالب پیش ساخته میکشند. همانطور که پیش تر هم گفتیم امروزه با استفاده از وکیوم فرمینگ ظرف های بسیار بهداشتی میتوان ساخت به طوری که در قنادی ها نیز می توان استفاده کرد. زیرا فرایندی بسیار کم هزینه، با سهولت، پر کاربرد و دارای توان و سرعت بالا در تولید قطعات پلاستیکی کوچک می باشد و هیچ جایگزینی برای این تکنولوژی وجود ندارد! شرکت توان تک صنعت شهریار قادر به طراحی و ساخت انواع قالب های مخصوص به دستگاه های ترموفرمینگ و وکیوم فرمینگ جهت تولید ظروف بسته بندی و یکبار مصرف می باشد. در این قسمت ورق پلاستیکی قبل از رهاسازی از قالب باید به وسیله ی دستگاه خنک کننده، سرد شود. برای این منظور دستگاه وکیوم فرمینگ ما باید سیستم ها تنظیم کننده دما و مدت زمانی که گرمایش در آن انجام می شود را داشته باشد.
دستگاه نیمه اتوماتیک وکیوم فرمینگ در انواع صنایع به منظور بسته بندی محصولات همچون غذایی ،آرایشی ،الکترونیکی ،سخت افزاری ، اسباب بازی و از این قبیل کاربرد دارد.بسیاری از قطعات پلاستیکی از ظروف یکبار مصرف گرفته تا طلق های بسته بندی محصولات و یا حتی داشبورد خودرو نیز به روش وکیوم فرمینگ ساخته می شوند.
بورس وکیوم فرمینگ ، مرکز فروش انواع طلق های وکیوم فرمینگ در ابعاد و اشکال مختلف است که خدمات معرفی، فروش و عرضه محصولات وکیوم فرمینگ را به مشتریان ارائه می دهد. قطعات و بسته بندی های وکیوم فرمینگ در مدل های مختلف با توجه به سفارش مشتریان تولید می شود در اینجا به توضیح برخی از این مدل ها می پردازیم . برای تولید هریک از اقلام و یا سفارش طراحی و ساخت قالب می توانید با مشاورین این شرکت تماس حاصل نمایید.
استفاده از وکیوم فرمینگ تنها به بستهبندی محصولات غذایی محدود نمیشود؛ بلکه بسته بندی وکیوم جهت بستهبندی سایر اقلام مانند لوازم اداری، اسباببازی، لوازم تحریر، محصولات آرایشی و بهداشتی نیز بهکار برده میشود. کاربرد : مناسب برای اقلام کم هزینه و یکبار مصرف مثل اسباب بازی، بسته بندی وکیوم فرمینگ و … برای فرم دهی به فیلم PP,PS,PET,PVC,PE,HIPS,APET مناسب می باشد. از نمونه قالب های مورد نظر قالب وکیوم فرمینگ می باشد ه با حرارت به فرم دهی لوازم کمک می کند. در این فرآیند که اصطلاحا وکیوم کردن یا پلاستیک وکیوم نامیده می شود ابتدا ورق پلاستیک ترمو پلاست آنقدر حرارت می بیند تا نرم و انعطاف پذیر شود وسپس این ورق روی قالب گذاشته شده و با اعمال فشار هوا یا ایجاد خلا و یا به صورت مکانیکی روی قالب کشیده می شود و شکل قالب را به خود می گیرد و طی این عملیات فرایند وکیوم انجام می پذیرد وکیوم کردن کاربردهای فراوانی در صنعت دارد.
ترمو فرمینگ یا شکل دهی حرارتی, یکی از روشهای پرکاربرد شکل دهی پلاستیک هاست .
گرمایش باید با دمای مناسب و بصورت یکنواخت باشد تا در هنگام شکل دهی مشکلی پیش نیاید. طراحی منحصر به فرد گنبد این امکان را فراهم می کند که هوای گرم شده در طول روز هنگام شب پایین بیاید و محصولات زراعی را گرم کند. بسیاری از تولیدکنندگان، طراحان و دیگر متخصصان وکیوم فرمینگ را انتخاب میکنند زیرا ترکیبی از انعطافپذیری طراحی را با هزینه نسبتاً پایین در مقایسه با سایر روشهای تولید ارائه میدهد. برخی از مجموعه های خاص مثلا تالارها و باغ تالارها که امروز با توجه به شرایط کرونا مراسم عروسی و عقد فضای باز را برگزار میکنند جهت رعایت نکات بهداشتی از وکیوم فرمینگ نیز استفاده می نمایند. همچنین تولید ظروف با سیستم ترمو فرمینگ با توجه به این که خط تولید شامل ۲ دستگاه مجزا بوده که در دستگاه اول مواد اولیه گرانول تبدیل به ورق پلاستیکی میشود و در دستگاه دوم از ورق پلاستیکی آماده ظروف تولید میشود لذا خود رول به صورت مجزا و به تنهایی به عنوان محصول نهایی فروش برای مصارف کارخانجات بستهبندی فرم سیل یا پوشههای پلاستیکی یا کارت تلفن و …
با استفاده از دستگاه نیمه اتوماتیک وکیوم فرمینگ می توان بسته های بلیستر و ظروف پلاستیکی یکبارمصرف تولید کرد . ظروف تاو را میتوان با استفاده از روشهایی مانند جوش اصطکاکی، التراسونیک و نقطهای، مهر و موم حرارتی، منگنه، پرس کردن و برچسب زدن مهر و موم کرد. پرینت کردن ۲-۳ قالب اضافه از قبل نه وقت زیادی از شما می گیرد و نه هزینه زیادی را به دنبال دارد. در صورت نیاز، عملیات سوراخ کردن، چاپ، مونتاژ، حذف بخش های اضافه ورق های پلاستیکی در فرآیند تولید عمده طلق وکیوم فرمینگ صورت می گیرد. زیرا از نظر زیبایی به علت دارا بودن شفافیت در طلق های مصرفی در دید مشتریان حس اعتماد را به آنها انتقال می دهد و می توانند با دید باز محصول مورد نظر بستهبندی خود را انتخاب کنند . از مزایای وکیوم فرمینگ، حفاظت محصولات از آلودگی و رطوبت، بالا بودن میزان شفافیت طلق، قابلیت دیدن محصولات و کاربرد آن در صنایع مختلف است.
البته لازم به توضیح است که در تولید ظروف با این سیستم بصورت عمده از مواد پروپلین PP به عنوان مواد اولیه استفاده میگردد که از مزایای این مواد نسبت به مواد پلی استایرن ( که سیستم قبلی نیمه فرمینگ فقط با مواد پلی استایرن قابلیت تولید ظروف را دارد) عدم سرطان زا بودن آن به دلیل عدم وجود ماده استایرن در آن است که در مواد پلی استایرنی هنگام استفاده از ظروف برای مواد و مایعات داغ استایرن موجود در مواد آزاد شده و مخلوط مواد و مایعات داخل آن میشود و عاملی بر سرطان زایی آن و تبلیغ ادارات وسازمانهای بهداشتی برعدم استفاده از این ظروف می باشد که در سیستم ترموفرمینگ با توجه به امکان تولید ظروف ازمواد پلی پروپلین تمامی موارد و مضرات عنوان شده رفع گشته است . همچنین این امر موجب گشته تولید کننده با اعتماد بیشتری از دستگاه لیوان جمعکن اتوماتیک به جای جمع کردن دستی لیوان استفاده کند که هم بحث بهداشت بستهبندی ظروف با عدم تماس دست با محصول تولیدی رعایت و همچنین کاهش تعداد نیروی انسانی لازم برای تولید ظروف، مخصوصاً ظروف کوچکتر مانند لیوان را به همراه دارد. در دستگاههای نیمه اتوماتیک درصد کار اپراتور و دستگاه ۵۰ به ۵۰ میباشد.
در دستگاههای اتوماتیک درصد کار اپراتور و دستگاه ۲۰ به ۸۰ و در دستگاههای تولید ظروف یکبار مصرف تمامی کار را دستگاه انجام میدهد و اپراتور تنها ناظر کنترل کیفیت است. در دستگاههای پیچیده تر که شامل نیمه اتوماتیک واتوماتیک ودستگاههای تولید ظروف یک بار مصرف میباشد ؛ تعدادی از کارها توسط اپراتور ودستگاههانجام میگیرد که این کار با توجه به نوع دستگاه متفاوت میباشد ؛ در دستگاههای نیمه اتوماتیک در صد کار اپراتور ودستگاه ۵۰٪به ۵۰٪ میباشد در دستگاههای اتوماتیک درصد کار اپراتور ودستگاه ۲۰٪به ۸۰٪میباشد و در دستگاههای تولید ظروف یکبار مصرف تمامی کار را دستگاه انجام میدهد واپراتور تنها ناظر کنترل کیفیت میباشد .
دستگاه تولید ظروف یکبارمصرف .دستگاه ورق ساز میباشد . در سیسیتم نیمه فرمینگ ورق مورد استفاده برای تبدیل و تولید ظروف با ظرفیتی محدود و بدون نورد شدن تولید و مورد استفاده قرار میگیرد ولی در سیستم ترموفرمینگ با توجه به این که ورق تولیدی در یک دستگاه جداگانه تولید و نورد شده، لذا اولاً به دلیل محدود نبودن رول مورد استفاده برای تولید، میتوان ظروف را با تیراژی حدود ۳ تا ۴ برابر بالاتر از سیسیتم نیمه فرمینگ تولید نمود و دوماً به دلیل نورد ورق تولیدی که باعث یکنواخت بودن ورق تولیدی در سیسیتم ترموفرمینگ گشته لذا ظروف تولیدی دارای کیفیت یکسان و یک وزن است. یک طراحی قالب خوب و استاندارد اپراتور دستگاه را قادر می سازد تا یک محصول را با شکل دهی دقیق شکل دهی خلاء و با کیفیت بالا به میزان مورد نیاز، قبل از بی کیفیت شدن قالب، تولید کند. توان تک قادر به تولید انواع ظروف بسته بندی مواد غذایی و لبنی،آرایشی- بهداشتی و تجهیزات بسته بندی تجهیزات کامپیوتری با بالاترین کیفیت و استاندارد در غرب استان تهران می باشد. به عنوان مثال پلی اتیلن با چگالی بالا در برابر ترکیبات اسیدی آن را به عنوان یک ماده مناسب برای ظروف پاک کننده خلاء نیز تبدیل می کند.
جالب است بدانید که مقاومت این نوع ورق گالوانیزه در برابر رطوبت، آن را برای استفاده در شهرهای شمالی کشور که بارندگی زیاد دارد، مناسب ساخته است. محصول مذکور با سه منشا تولیدی ایران، آلمان و چین در بازار کشور ما موجود می باشد که مثل همیشه این محصول آلمانی دارای کیفیت بالاتری می باشد. اما مثل هر روش دیگری، وکیوم فرمینگ نیز در صنعت در کنار فواید منحصر به فرد ممکن است معایبی نیز داشته باشد. اما باید در نظر داشت که تقریبا تمامی کشورهای صنعتی در جهان به دلیل تاثیرات بسیار زیادی که نوع بستهبندی یک محصول در فروش آن به خریداران میگذارد، از روشهای جدید و کاملا خلاقانهای در بستهبندی محصولات خود بهره میبرند و میتوان یکی از دلایل اصلی موفقیت در فروش محصولات این کشورها را بستهبندیهای کاربردی و با کیفیت آنها دانست.
به محض قرار گرفتن پلاستیک روی قالب، اپراتورها هوای بین آنها را طی پروسهی وکیوم کردن از بین میبرند. به شکل دهی ورق هایی ABS و ورق های پلاستیک دیگر توسط حرارت و وکیوم ورق ها توسط خلاء وکیوم فرمینگ می گویند. صنعتگران برای پوشش سطحی قطعه مذکور معمولا از فلزی با مقاومت بالا در مقابل گرما و حرارت استفاده می نمایند. مرحله سوم تولید وکیوم فرمینگ، شامل اعمال گرما به ورق پلاستیکی با توجه به ضخامت آن است که موجب نرم و منعطف شدن ورق می شود. فرایند ساخت قالب وکیوم شامل دو بخش مدل سازی سه بعدی و ساخت قالب است است که بصورت مختصر به آن ها می پردازیم. قالب وکیوم فرمینگ؛ به روش های دستگاه CNC و روش ماکت سازی ساخته می شود.در روش سی ان سی با بهاستفاده از نرم افزارهای نقشه کشی صنعتی قالب وکیوم فرمینگ سه بعدی طراحی می شود.در روش ماکت سازی نیز پس از ساخت ماکت و سمباده کشی سطوح ماکت سپس ریخته گری و بعد از آن سمباده کشی سطوح قالب وکیوم انجام می شود. در دستگاههای پیچیدهتر که شامل نیمه اتوماتیک، اتوماتیک و دستگاههای تولید ظروف یکبار مصرف میباشد؛ تعدادی از کارها توسط اپراتور و دستگاه انجام میگیرد که این کار با توجه به نوع دستگاه متفاوت میباشد.
این فرایند شامل ابزار های برش و شکل دهی است که توسط کامپیوتر کنترل می شود. دستگاه وکیوم فرمینگ (Vacuum Forming) یک دستگاه صنعتی و نیمه صنعتی است که با کمک انرژی حرارتی و خلأ برای شکل دهی مواد مختلف استفاده میشود. بعد ساخت قالب و انتخاب نوع ورق پلاستیکی نوبت به فرایند اصلی وکیوم فرمینگ می رسد،در این مرحله قالب آلومینیومی را بصورت ثابت و مناسب در قسمت قالب بند دستگاه وکیوم فرمینگ قرار می دهند. دستگاههای ساده از یک هیتر و یک ورقگیر و یک قسمت به نام قالببند تشکیل میشوند که ابتدا ورق در قسمت ورقگیر قرار میگیرد و سپس هیتر ورق را گرم نموده بعد از آن قالب با ورق تماس پیدا میکند و در همان زمان هوای مابین قالب و ورق تخلیه میشود و ورق شکل قالب را به خود میگیرد. در مرحله بعد قالب با ورق تماس پیدا می کند و همزمان هوای مابین قالب و ورق تخلیه می شود و ورق شکل قالب را به خود می گیرد . به طور کلی در این روش، ابتدا ورق های پلاستیکی که ماده اولیه آن به روش اکستروژن تولید می شوند را به اندازه ای حرارت می دهند که کاملا نرم و انعطاف پذیر شوند بعد از این مرحله، ورق ها را روی قالب مورد نظر می گذارند و توسط یکی از روش ها از جمله اعمال فشار هوا، ایجاد خلاء و یا به صورت مکانیکی به درون قالب می کشند تا اینکه شکل قالب را به خود بگیرد.
ورق ماده اولیه به روش اکستروژن تولید میشود. گاهی محصولات تولید شده به روش وکیوم فرمینگ یکبار مصرف به دلیل وجود حبابهای ریز در بدنهی پلاستیک مرجوع میشوند. این کابین به دلیل وزن سبک و هزینه کمتر و کاربرد بیشتر در هنگام پرواز علاقه زیادی برای استفاده دوباره از پلاستیک و ترموفرمینگ را ایجاد کرد. شاید پرداختن به موضوع این که چگونه میتوان توسط وکیوم فرمینگ دست به تولید یک محصول زد کمی تخصصی و خارج از محدوده مورد بحث این مقاله باشد اما به طور کلی باید گفت وکیوم فرمینگ به دلیل مزایای زیادی که در فرایند تولید محصولات در اختیار تولیدکننگان و کارخانههایی با حجم بالایی از تولید میگذارد، مخصوصا با تاثیر زیاد بر افزایش سرعت و همچنین کاهش چشمگیر هزینهها، علاقه آن ها را به این شیوه از بستهبندی محصولات یعنی با استفاده از وکیوم فرمینگ، بیشتر از حتی قبلتر کرده است. ظروف PP مستحکم بوده وبسیار نرم و شکننده هستند اما با این خصوص نسبت به ظروف پلاستیکی استقامت بالایی دارندقابل انعطاف هستند به صورتی که درصورت مچاله کردن کامل ظروف نمی شکنند و دوباره به شکل قبلی و بدون ترک برمی گردند.
ظروف کریستال از نظر استحکام نسبت به نوع هایمپک سختتر ولی بسیار شکننده میباشد و در صورت فشار در همان اول ترک و شکسته میشود. در روش دوم علاوه بر خلاء از فشار هوا از بالا نیز استفاده می کنند.فشار باعث می شود تا نیروی اضافی روی ورق ایجاد شود.به این روش فرم دهی خلاء با فشار هوا می گویند. یکی از مهمترین مزایای روش وکیوم فرمینگ کم هزینه بودن آن است. عرضه کننده طلق وکیوم فرمینگ، با در نظر داشتن مزایای بسته بندی با استفاده از وکیوم فرمینگ، خدمات تخصصی مشاوره و عرضه طلق را ارائه می دهد. مراحل توید وکیوم فرمینگ که توسط تولید کننده طلق وکیوم فرمینگ صورت می پذیرد، شامل فرآیند طراحی، ساخت قالب، قرارگیری قالب، بستن طلق پلاستیکی، گرم کردن طلق، وکیوم فرمینگ، خنک کردن طلق، جدا نمودن و مونتاژ نهایی طلق وکیوم فرمینگ می باشد. ظروف هایمپک از نظر نرم بودن نسبت به نوع دیگر بسیار نرم و انعطافپذیر بوده از این ظروف برای بستهبندی انواع صنایع لبنی مانند ماست، خامه، صنایع غذایی شامل کیک، بیسکوئیت، باقلوا، نوقا و …
این نوع بستهبندی در تولید ظروف یکبار مصرف دربدار که درب ظرف به بدنه آن متصل است، استفاده میشود. به زبان ساده چون، آلومینیوم نسبت به فلزات دیگر دما را از دست میدهد و همینطور زودتر داغ میشود برای قالب سازی از آن استفاده میکنند. در تولید این مدل وکیوم احتیاج به قالب آلومینیوم می باشد که در طراحی قالب بیت دوقطعه زیره و رویه یک قطعه اتصالی طراحی می شود.
در حین تولید این قطعه به دو بخش زیره و رویه متصل است بعد از تولید یه ناحیه کار لولا را انجام می دهد. بعد از انجام این عملیات این ظرفهای شکل گرفته شده را بدون استفاده از دست توسط ماشین آلاتی که توسط طراحان ظروف یکبار مصرف برنامه ریزی شده اند شکل دهی کرده و به طراحی دلخواه خود در می آورند. همان طور که پیش تر به آن اشاره شد امروزه وکیوم فرمینگ عضوی جدا ناپذیر از وسایل و ابزار آلاتی است که مردم از آن ها استفاده میکنند. از دیگر محصولات پزشکی که از وکیوم فرمینگ ساخته بستهبندی شده اند که به منظور بهداشتی بودن ساخته شده اند می توان به مّسکن الکترونیک، سینیهای پزشکی، حباب قرص ها و قطعات تخت بیمارستان اشاره نیز کرد. انواع قطعات پلاستیکی و ظروف بسته بندی پلاستیکی تولیدی در واحد وکیوم فرمینگ آرتا پلاست شامل استند های تبلیغاتی ، ظروف بسته بندی دیامات و دیامات متالایز به منظور بسته بندی انواع شکلات و بیسکویت ، ظروف بسته بندی محصولات تولیدی شرکت ها و کارخانجات ، قطعات پلاستیکی مورد استفاده در صنایع ، قالب های سنگ مصنوعی ، ظروف پلاستیکی مورد استفاده در کشاورزی همچون ظرف نشا ، سینی نشا ، استند های لوازم آرایشی و …
و همچنین افتخار همکاری با تولید کنندگانی چون قطعات یدکی ، تولیدی لباس ، دفاتر تبلیغاتی ، صنایع غذایی داشته است . دستگاه ترموفرمینگ نیمه اتوماتیک یا وکیوم صنعتی ،جهت تولید ظروف بسته بندی و انواع قالب مستر سنگ از PVC و همچنین بسته بندی انواع کالاهای صنعتی با ابعاد مختلف از قبیل شمع،پارافین،اورینگ،کاسه نمد،لوازم یدکی اتومبیل،زعفران،اسباب بازی و موارد مشابه بکار می رود. شرکت های زیادی تمایل به استفاده از دستگاه وکیوم فرمینگ دارند. وکیوم فرمینگ ، یکی از قدیمی ترین و رایج ترین روش های پردازش مواد پلاستیکی است محصولات وکیوم در اطراف ما هستند و نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارند. در صورتیکه در شکلدهی حرارتی خلاء، به دلیل فشار کم، احتمال انحلال گازهای اطراف ورق در آن بسیار کم و ناچیز است. در طی فرآیند وکیوم فرمینگ، یک ورقه پلاستیکی گرم میشود و سپس با استفاده از مکش به اطراف یک قالب کشیده میشود. ۴- پلاستیک (مواد اولیه پلاستیک) در فرم دهی تماس با سطح قالب که سرد است، سخت میشود. این ذرات به راحتی وارد بافت پلاستیک نرم میشوند و در محصول نهایی قابل تشخیص خواهند بود.
ناکار آمدی تولید و سرعت کم و هزینه زیاد در آن دوره زمانی تبدیل به مشکل بزرگی برای سردم داران کشور ها شده بود. پس از بررسیهای دقیق و طولانی توسط کارشناسان مجرب آمریکایی این شیوه بسته بندی خیلی زود در بین تولیدکنندگان بزرگ این کشور رواج پیدا کرد و به طور فراگیر مورد استفاده قرار میگرفت. البته باید اذعان نمود در کشور ما با توجه به اینکه ارزش ارز های خارجی در لحظه تغییر می نماید قیمت المنت وکیوم و قیمت المنت دستگاه وکیوم بسیار می تواند چالش بر انگیز باشد. در این روش، ورقههای پلاستیک را در دستگاه وکیوم فرمینگ قرار میدهند، سپس پلاستیک را با حرارت به نقطهی شکلپذیری میرسانند. در این روش ورقههای پلاستیکی انعطافپذیر را روی قالبهای حفرهدار میگذارند که خلأ موجود در قالب باعث کشیده شدن پلاستیک به درون قالب میشود. بالاخره پس گذشت تقریبا نیم قرن از این اختراع بزرگ برای بشر، دانشمندان توانستند با آزمایش بر روی پلاستیک مصنوعی و حرارت پذیری آن دست به ساخت اولین قالبهای فرم دهی محصولات توسط دستگاه وکیوم بزنند. در قسیمت قبل گفتیم که تولید لوازم پلاستیکی با استفاده از دستگاه های تزریق پلاستیک انجام می شود. در همان زمان یعنی در دهه 1870 میلادی دانشمند دیگری به نام جان وسلی هایت (1837-1920) که امروزه از او به نام پدر پلاستیک جهان یاد میشود، مشغول اختراع اولین پلاستیک ساخت بشر بود.
قطعات نهایی شما دقیقا مشابه قالب شما خواهند بود. اما موضوعی که شاید بسیاری از کارخانهها و یا تولیدکنندگان نوپاتر هنوز شاید به خوبی اطلاعات چندانی از آن نداشته باشند این موضوع است که وکیوم فرمینگ که یکی از بهترین شیوههای بستهبندی در جهان به شمار میرود دقیقا چه کاربردهایی دارد و به نوعی چگونه میتواند بستهبندیهای با کیفیتی را روانه بازار تجاری روز دنیا کند. پرداختن به این که کاربرد این شیوه در بسته بندی چیست را در ادامه مقاله میخوانید اما باید توجه کرد که کاربرد و معنای حقیقی بسته بندی انواع محصوالات به شیوه وکیوم فرمینگ توامان با هم هستند و در حقیقت در موضوعات مختلف و متفاوت به تنیده هستند.
زمان کار با توجه به قطعه متفاوت خواهد بود. تولید در هر زمینهای مهم بود و همه کشورها نگاهی جدی به آن داشتند. در این دهه مردم علاقه زیادی برای خریدهای مصرفی و کاربردی داشتند و در راستای همین تحولات هایپرمارکت نیاز به بسته بندیهایی رنگارنگ و متنوع داشت. وکیوم فرمینگ اولین فرا گیری خود را در اروپا توسط استقبال بی نظیر مردم ازبسته بندی های رنگارنگ و جذابی که توسط آن ساخته و طراحی میشد با موفقیت انجام داد. به دنبال همین نیاز وکیوم فرمینگ اولین فراگیری خود را در اروپا توسط استقبال بینظیر مردم از بسته بندیهای رنگارنگ و جذابی که توسط آن ساخته و طراحی میشد، با موفقیت انجام داد. البته موضوع مزایای این روش بسته بندی محصولات یعنی وکیوم فرمینگ همواره در حال ارتقا و افزایش خدمات به تولیدکنندگان است اما به دلیل این که این مزایا بیشتر در حالت فرض و کانسپت ارائه شدهاند، به مزایای ویژه و خاص آن در زمان حال حاضر میپردازیم که میتوان گفت امروزه به خاطر حجم بالای تولیدات و استقبال از استفاده ایدههای راهبردی در آن، وکیوم فرمینگ نیز توسط کارشناسان زیادی در جوامع مختلف مورد بررسی قرار میگیرد.
بسیاری از گذشتهی علمها و چگونگی ایجاد صنعتهای بزرگ که امروزه کمک بزرگی به بشریت میکنند بستهبندی  به گونهای تاراند و نمیتوان پیشینهای مشخص و کاملا روشن را از آن ها بدست آورد اما به لطف رنسانس تاریخی اروپا و فضای زیادی که برای اندیشمندان و مورخان فراهم شد، بسیاری از علوم و چگونگی ایجاد و گسترش آن ها توسط نویسندگان و محققان زیادی نوشته و ثبت شد. در واقع این علم هم مانند تعداد زیادی از علوم دیگر نتیجه اتفاقی بود که برای دانشمند مخترع آن افتاد. اما با همهی این ها وکیوم فرمینگ با ارتقای علوم کاربردی خود در شیوههای بسته بندی، امروزه یکی از بهترین راههای بستهبندی محصولات به شمار میآید. با ایجاد فشار به کمک وکیوم، لایه پلاستیکی به شکل قالب فلزی در میآید و فرایند فرم دهی به پایان میرسد. سپس این ورق روی قالب گذاشته شده و با اعمال فشار هوا یا ایجاد خلأ و یا به صورت مکانیکی روی قالب کشیده میشود و شکل قالب را به خود میگیرد. از برجستهترین مزیتهای این روش دقت ابعادی بهتر محصول و دقیقتر بودن جزئیات هندسی آن در هر دو طرف قطعه نسبت شکل دهی خلاء به دو روش دیگر است و تنها مشکل این روش نیاز داشتن به دو قسمت مثبت و منفی قالب است که در نتیجه موجب هزینه بالای تولید میشود.
وکیوم فرمینگ بروز چنین مشکلاتی را به حداقل میرساند و به تولید هرچه دقیقتر محصولات پلاستیکی همچون سینی کشت نشا کمک میکند. طراحی دقیق : محصولات و قطعاتی که با این فرایند تولید می شوند در مقایسه با روش های دیگر بسیار دقیقتر و مناسبتر می باشد. وکیوم فرمینگ ضخیم قالب وکیوم فرمینگ در بحث وکیوم فرمینگ اصلی ترین موضوع قالب وکیوم فرمینگ می باشد که در اینجا با انواع آن آشنا خواهیم شد ساخت قالب های وکیوم به دو صورت انجام می شود که در پایین به آن اشاره میکنیم و به طور جداگانه شرح می دهیم ۱- قالب وکیوم فرمینگ ساخته شده با استفاده از روش ماکت سازی ساخت ماکت سمباده کاری سطوح ماکت ریخته گری سمباده کاری سطوح قالب وکیوم فرمینگ ۲- قالب وکیوم فرمینگ ساخته شده از طریق دستگاه سی ان سی طراحی سه بعدی قالب وکیوم فرمینگ با استفاده از نرم افزارهای نقشه کشی صنعتی اجرای طراحی انجام شده قالب وکیوم فرمینگ با استفاده از دستگاه سی ان سی ساخت قالب وکیوم فرمینگ با استفاده از ماکت سازی در این مرحله از ساخت قالب وکیوم فرمینگ باید با استفاده از چوب های مخصوص و ابزارهای مخصوص ماکت سازی و یا رزین های مخصوص که قابلیت این رو داشته باشن که از مایع بعد از مدتی کوتاه به جامد تبدیل شوند و تبدیل به ماکت قالب وکیوم فرمینگ مورد نظر ما شوند این مرحله از کار رو باید ماکت ساز انجام بدهد و سطوح ماکت چوبی ما باید با استفاده از سمباده کاری که در اصطلاح پرداخت کاری هم می گویند و کاری کاملا تخصصی انجام شود بعد از ماکت سازی و آماده شدن ماکت قالب برای تکثیر از ماکت قالب وکیوم فرمینگ مورد نظر باید این ماکت به صورت ریخته گری آلمینیوم به تعداد نیاز تاکثیر شود بعد ازمرحله ریخته گری آلمینیوم قالب باید دوباره مرحله سمباده کاری یا همان پرداخت کاری را بگذراند تا اگر سطح ناصافی باقیمانده است در این مرحله به سطحی صاف و سیقلی تبدیل شود در ادامه این روش معایب و مزایای این روش را می گوییم وکیوم فرمینگ چیست؟
این دستگاه با شیت پلاستیک یا رول تغذیه می شود و برای تولید قطعات کوچک و کم مناسب می باشد. در این روش از وسایل مکانیکی، خلاء، فشار و یا ترکیب آنها برای شکل دهی به پلاستیک استفاده می شود. در این فرایند برای اینکه ورق پلاستیکی به کمک اختلاف فشار هوا به طور کامل فرم قالب را به خود بگیرد، نیاز است که ورق پلاستیکی مورد استفاده به حدی گرم شود تا کاملا منعطف گردد. ویژگی های مختلفی مثل رنگی بودن، شفاف بودن، بهداشتی بودن و میزان مقاومت و ضخامت ورق باید در این مرحله مشخص شود و بر اساس نیاز یکی از ورق های ABS,PET,HP و PVC انتخاب شود.
PVC . PET که نیاز به حرارت کمتری برای رسیدن به حرارت ترموفرمینگ فرم دهی دارند ، قابل تولید میباشد . ، HP، PVC ، ABS ، PET و … ورق وکیوم برای محصولات بهداشتی و خوراکی از نوع (پت pet) و محصولات غیر بهداشتی از (پیویسی PVC و HP و…) مورد استفاده قرار میگیرد. در سیستم نیمه وکیوم شکل دهی تمامی عملیات تولید خلاء فرمینگ در یک دستگاه انجام می شود با ترتیب این که ، مواد اولیه به شکل گرانول پتروشیمی در قسمتی از خط تولید که اکسترودر نامیده میشود ، ذوب و تبدیل به ورق گرم شده و قبل از سرد شدن ورق البته با توجه به نوع و امکانات دستگاه این ورق ، بدون نورد و یکنواخت شدن , ورق گرم وارد قسمت پرس شده و در زیرقالب عملیات تولید ظروف انجام می پذیرد . از دستگاه وکیوم فرمینگ استفاده می شود . قابلیت مشاهده ی محصولات با قالب وکیوم: وکیوم فرمینگ طوری بسته بندی می شود که شفاف و واضح بوده و این خاصیت سبب میشود که محصول مورد نظر داخل بسته بندی به وضوح دیده شود. در مرحلهی بعد فکهای ورق گیر را از هم باز میکنند و ورق پلاستیکی را در میان آن قرار میدهند و با بستن دو فک ورق گیر به یکدیگر، ورق پلاستیکی کاملا ثابت و محکم میشود.
وکیوم فرمینگ فرایندی است که طی مراحل مختلف یک ورق پلاستیکی به اندازه ای که نرم و انعطاف پذیر شود، با هیتر مخصوص حرارت می بیند و در مرحله بعد پمپ خلاء با ایجاد فشار منفی از طریق مکش، هوای بین ورق و قالب آلومینیومی را تخلیه میکند، سپس ورق پلاستیکی گرما دیده روی قالب سرد مینشیند، در نهایت ورق پلاستیکی سرد و سخت شده و به شکل قالب درمیآید. در این فرآیند ابتدا ورق پلاستیکی گرما نرم (ترموپلاست ) آنقدر حرارت می بیند تا نرم و انعطاف پذیر شود. آنقدر حرارت میبیند تا نرم و انعطافپذیر شود.
در این فرآیند ابتدا ورق پلاستیکی گرمانرم (ترمو پلاست) آنقدر حرارت میبیند تا نرم و انعطافپذیر شود. ورق پلاستیکی را حرارت می دهند تا نرم و منعطف شود. در این مرحله، ورق های پلاستیکی به وسیله ی هیتر حرارت می بیند تا نرم و قابل انعطاف شود. و حرارت باعث میشود که شکلش را ازدست بدهد. در این حالت ورق به درون حفره قالب کشیده میشود. این ظروف با حرارت دادن به ورقه های وکیوم فرمینگ و سپس استفاده از مکشی بسیار قوی این ورقه های وکیوم فرمینگ را به حالت ظرف در میآورند، تولید میشوند. ورق آماده تولید شده با عبور از کوره حرارتی و رسیدن به درجه حرارت لازم برای فرمگیری وارد قسمت پرس شده و در زیر قالب عملیات تولید ظروف انجام میپذیرد. بنابراین در این نوشتار قصد داریم در مورد نحوه فرمینگ ورق گالوانیزه و انواع آن صحبت کنیم، اما لازم است از قبل ورق گالوانیزه را بشناسیم. متاسفانه در ایران این روش بستهبندی را نمیتوان به صورت کامل و با تکنولوژیهای روز دنیا مشاهده کرد اما با این حال مزیتهای فراوانی که در بستهبندی شامل میشود باعث شده است تا بسیاری از کارخانهها و شرکتهای تجاری در ایران نیز از سالهای سال پیشتر به فکر بستهبندی محصولات خود توسط این روش یعنی وکیوم فرمینگ باشند و در جاهای مختلف و برهههای زمانی متفاوت به استفادههای گوناگون از آن بیفتند.
به همین سبب به خصوص در ایران که شرکتهای بسیار زیادی مشغول به فعالیت در زمینه وکیوم فرمینگ هستند هر کارخانه و نهادی که قصد دارد تا محصولات خود را به شیوه وکیوم فرمینگ بستهبندی کند باید در نظر داشته باشد که با جست و جو میتواند قیمتهایی شکل دهی خلاء مناسبتر و بهتر را با توجه به ویژگیهای محصول خود بیابد. با توجه به جنس پلیمر و ضخامت ورق، میزان گرمادهی میبایست کاملاً مشخص و تنظیم شده باشد. در سیستم نیمه فرمینگ تمامی عملیات تولید در یک دستگاه انجام میشود با ترتیب این که، مواد اولیه به شکل گرانول پتروشیمی در قسمتی از خط تولید که اکسترودر نامیده میشود، ذوب و تبدیل به ورق گرم شده و قبل از سرد شدن ورق البته با توجه به نوع و امکانات دستگاه این ورق، بدون نورد و یکنواخت شدن، ورق گرم وارد قسمت پرس شده و در زیر قالب عملیات تولید ظروف انجام میپذیرد. با توجه به نوع مصرف، محل استفاده و فشارهای وارده به ورق، طول و ضخامت مناسب در نظر گرفته شود. گسترش این نوع از تولید به حدی بود که از آن برای تولیدات خانگی و وسایل کاربردی مردم جهان هم استفاده شد و هر روز بیشتر از روز قبل در حال افزایش وسعت خود در تولیدات انواع محصولات در جهان و بین مردم دنیا بود.
اولین بار در سال 1936 اسپیت فایر هواپیمایی جنگنده بود که برای نخستین بار برای ساخت کابین آن از پلاستیک و شیوه جدید ترموفرمینگ بهره گرفته شد.
خنک شدن: زمانی که پلاستیک در اطراف/داخل قالب قرار گرفت، باید خنک شود. در نهایت نیز، پس از اعمال این دو فرایند و هنگامیکه ورق ترموپلاستیک تا حد خوبی شکل قالب را به خود گرفت، بالای آن فشار هوا برگدانده میشود و شکل نهایی قطعه با دقت بسیار بالا برابر شکل قالب خواهد شد. در این صورت فشار بیشتری برای وکیوم کردن پلاستیک روی قالب نیاز است تا شکل تمامی جزییات را نیز به خود بگیرد. کلا قیمت تمام شده از ساخت قالب و دستگاه این روش تولید پلاستیک هزینه کمتری نسبت به روش تزریق و همینطور روش ها دیگر دارد، ولی در بعضی از موارد ممکن است این روش در تولید محصول نهایی قیمت بیشتری را شامل شود. دستگاه یا ماشینی که برای ساخت قالب وکیوم فرمینگ استفاده میشوند، پیچیدگی خاصی ندارند و کار کرد اکثر آنها با گاز و برق و یا کلا برقی است؛ به شکلی که برای گرم کردن قالب از گاز استفاده میکنند.
سینی کاشت بذر به خاطر طراحی مناسب و استاندارد باعث رشد و توسعه مطلوب و مناسب ریشه می شود و با تهویه مناسبی که دارند شرایط کاشت بذر را به شکلی عالی مطلوب می سازد. همچنین میتوان قطعات کوچک را برای تولید در تیراژ زیاد از این روش به شکلی از ساخت قالب چند حفره تولید کرد. بعد از چند ثانیه حرارت باعث چسبیده شدن کارت بلیستر به قطعه وکیومی شده و محصول درون ان قرار می گیرد و بسته بندی تکمیل می شود. بعد از فرمدهی و سخت شدن ورقه پلاستیکی در نهایت قطعه از قالب جدا میشود و قسمتهای اضافی بریده میشود. تمامی قسمتهای یک محصول پلاستیکی باید به خوبی با یکدیگر متناسب باشند.
این کمپرسور وظیفه دارد با مکش هوای ما بین ورق گرما دیده و قالب در زمانی که با یکدیگر در تماس هستند، ورق پلاستیکی را به طور کامل به روی سطح قالب بچسباند تا ورق به طور دقیق فرم قالب را به خود بگیرد. گرما در دستگاه وکیوم فرمینگ به ورق ای بی اس داده می شود ، سپس با استفاده از قالب وکیوم فرمینگ و خلاء ایجاد شده وکیوم فرمینگ ورق ABS به عمل می رسد . دستگاه ترمو فرم اتوماتیک را می توان به عنوان جایگزینی برای قالب گیری تزریقی ظروف دهانه باز استفاده کرد. الکساندر پارکس پس از تحقیقات بسیار زیاد بر روی ماده سلولوئید متوجه شد که بعد از سرد شدن این ماده شکل و فرم خود را حفظ میکند.
برش دادن اضافات بستهبندی: بعد از جداسازی پلاستیک از قالب موردنظر، گوشهها و زوائد اضافی برشداده میشود و بسته به طرح موردنظر، درصورتیکه نیاز به سوراخ کردن، چاپ و مونتاژ باشد، این موارد انجام شده و محصول کامل میشود. پلاستیک جزوی جدا نشدنی از انسان امروز است و تقریبا زندگی بدون آن غیر ممکن. میتواند مورد استفاده قرار گیرد که در سیستم نیمه فرمینگ این امر غیر ممکن میباشد. محصول مورد نظر را با توجه به نوع از قبیل خوراکی یا غیر خوراکی با ورق مورد نظر در ضخامت های مختلف با تیراژ بالا در کمترین زمان تولید نمود. این نوع بسته بندی برای محصولات غذایی مانند حبوبات ، میوه ، خشکبار و … به همین جهت وکیوم فرمینگ را میتوان یکی از بهترین و ایدهآلترین روشها برای بستهبندی محصولات به ویژه محصولات غذایی در جهان دانست. در حقیقت در هر جای جهان همانطور که گفته شد قیمت وکیوم فرمینگ در بستهبندی محصولات غذایی و صنعتی متفاوت است. در حقیقت این موضوع باعث میشود که سرعت در تولیدات یک کارخانه مشخص شود و معلوم شود که چه توانی در تولید محصول میتواند داشته باشد.
همانطور که پیش تر گفته شد از وکیوم فرمنیگ برای تولید بسیاری از ابزارها استفاده میشود. به همین سبب بسیاری از کارخانههای تازه تاسیس شده که قصد دارند تا بستهبندی محصول خود را به شیوه وکیوم فرمینگ انجام دهند و همچنین قیمت نهایی محصولشان شامل هزینههای زیادی برای بستهبندی آن به روش وکیوم فرمینگ نشود، سعی میکنند تا ابعاد محصول خود را مطابق با یک قالب از پیش تولید شده توسط شرکتهای وکیوم فرمینگ تنظیم کنند.
بنابراین بهتر است پیش از شروع کار از مزایا و معایب وکیوم فرمینگ آگاهی لازم را کسب کنید.
ورقههای پلاستیکی قطور ممکن است حین پروسه تاب بیفتند و یا تا بخورند و در نتیجه محصول نهایی کیفیت لازم را نداشته باشد. حتی ممکن است طرحی خلق شود که قبلا هیچ جا دیده نشده است. در حقیقت این سوال بنیادی از این صنعت بزرگ است که باعث میشود چشمانداز مناسبی برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به آن حاصل شود و وکیوم فرمینگ را برای کسانی که تقریبا هیچ چیزی از آن نمیدانند، بهتر و واضحتر از قبل نمایاند. در صنعت پزشکی، از وکیوم فرمینگ در تولید سینی، ویال و بلیستر داروها استفاده میشود. مزیت اصلی بستهبندی حبابی داروها نسبت به روش های دیگر، سالم ماندن و ماندگاری بالای محصول است. مجموعه تولیدی و خدماتی فرم پلاست نوین با مدیریت اقای ایرج بنائی از سال 1367 آغاز بکار کرد، عمده فعالیت های این مجموعه در زمینه تولید قطعات پلاستیکی به روش وکیوم فرمینگ است.
2 – ابعاد صفحه فرم بر اساس نوع جنس به گونه ای طراحی می گردد که کمترین دوریز فیلم ایجاد شود و راندمان بیشتر گردد،. در تولید و بسته بندی وکیوم فرمینگ هیچ گونه محدودیت و مانعی وجود ندارد زیرا ساخت قالب به صورت سفارشی انجام می شود و هر طرح قابل اجرایی رو با توجه به ابعاد دستگاه می توان طراحی کرد. برای رسیدن به این هدف باید تنظیم کننده های دما و مدت زمان گرمایش در دستگاه ما موجود باشد. بازیافت دوباره مواد مصرفی در این روش کمک بسزایی به محیط زیست و جلوگیری از آسیب رسیدن به آن میشود. این نوع از بستهبندی شرایطی را ایجاب میکند که خریدار محصول برای رسیدن به کالا باید بستهبندی را پاره کند که این نشان از اصالت کالا دارد. در ابتدا اپراتور مشخص میکند که بخش هیتر تا چه اندازه نمونه کار را گرم کند. در این مرحله ورق پلاستیکی که بصورت شیت یا فیلم می باشد، بین ورق گیر و گیره قرار می گیرد و به اندازه ای که محکم شود، بسته می شود. توضیحات : ترموپلاستیک ای بی اس نسبتا سفت و محکم است و مقاومت خوبی در برابر تغییرات آب و هوایی دارد و حاوی مواد لاستیکی است که آن را در برابر ضربه مقاوم می کند.
بسته بندی وکیوم
خلاء: چارچوب حاوی ورقه پلاستیکی گرم شده و انعطاف پذیر روی قالب پایین می آید و از طریق خلاء در طرف دیگر قالب به جای خود کشیده می شود. خدمات وکیوم فرمینگ نسبت به روش های دیگر فرمینگ پلاستیک دارای مزایا می باشد.به طور مثال قیمت تولید قطعات پلاستیکی به روش وکیوم فرمینگ پایین تر و مقرون به صرفه از روش های دیگر است از دلایل آن میتوان به استفاده از فشار پایین در این روش اشاره نمود که امکان استفاده از قالب های ارزان تر را فراهم میکند. وقتی از چندین قالب برای تولید پلاستیک استفاده کنید و در نهایت آنها را کنار هم بچینید، احتمالاً محصول نهایی دچار مشکلات و ناهماهنگیهای خواهد بود. این گسترش به حدی بود که از آن برای تولیدات لوازم خانگی و وسایل کاربردی مردم جهان هم استفاده شد.
با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از وکیوم فرمنیگ، ظروف و ابزارهای بسیار شیک اما یکبارمصرفی تولید میشوند که حتی در مهمانیهای رسمی مانند عروسی و شرکتهای مختلف استفاده میشوند وکیوم فرمینگ فرایندی است که طی فرایند شکل دهی به ترموپلاستیک ها و مواد پلیمری به وجود میآیند و از آن برای تولید بستهبندی ها، ابزار و وسایل استفاده میکنند.
باید بدانید که طرح شادولین از نظر قیمت در رده بالاتری نسبت به سایر طرح های ورق گالوانیزه قرار می گیرد، اما با استفاده از آن سقف خانه و نمای بیرونی ساختمان زیبا و مدرن به نظر می رسد. از دیگر مزایای این شکل می توان به استحکام بالای آن اشاره کرد اما باید بدانید که این طرح نسبت به سایر طرح ها برای پوشش سقف و دیوار ساختمان ها کارایی کمتری دارد.
کاربرد وکیوم فرمینگ ها در صنایع هوایی، دامداری، کشاورزی، معماری، خودروسازی، ساختمان سازی، قایق سازی، شیرینی و شکلات سازی، لوازم دیجیتالی، فیلم سازی، لوازم آشپزی، پزشکی، ماشین آلات صنعتی، اسباب بازی، الکترونیکی و موارد دیگر بوده که در افزایش و کاهش قیمت وکیوم فرمینگ تأثیرگذار می باشد. فروشندگان و عرضه کنندگان حرفه ای، در بورس وکیوم فرمینگ، انواع طلق های وکیوم فرمینگ مربوط به صنایع کشاورزی، الکترونیک، خودرو، دامداری، ساخت و ساز، شکلات و شیرینی، وسایل خانه، پزشکی و صنایع دیگر را جهت فروش به مشتریان معرفی می نمایند. با توجه به اینکه وکیوم فرمینگ، فرآیندی کم هزینه، پر کاربرد، سریع و توانمند در تولید قالب های پلاستیکی به شمار می آید، عرضه کننده طلق وکیوم فرمینگ خدمات عرضه و فروش این محصول را عملیاتی می نماید. در ادامه به تصاویر محصولات توجه نمایید تا تفاوت بین بسته بندی ها را متوجه شوید.
فرایند وکیوم فرمینگ چندین موارد را دربر میگیرد، در اینجا به بررسی هر یک از این موارد می پردازیم، تا بطور کامل با فرایند وکیوم فرمینگ آشنا شوید. وکیوم و خلاء سازی قالب و ورق : دوستان من این قسمت به این شکل است که وقتی ورق ما با گرمای و حرارت مربوطه ، کامل گرم و منعطف شد ، باید به سمت قالب فلزی و سرد ما کشیده شود. یک فرآیند پیشرفته است که طی مراحل مختلف یک ورق پلاستیکی ترموپلاست حرارت می بیند تا نرم و انعطاف پذیر شود.
وکیوم فرمینگ یک روش ساده از ترموفرمینگ (شکل دهی حرارتی) است، که در آن یک ورق پلاستیکی به اندازه ای که گرمانرم و انعطاف پذیر شود حرارت می بیند، حرارت دهی توسط المنت های حرارتی در یک یا دو طرف ورق با فاصله و حرارات مشخص صورت می گیرد و بقدری است که ورق پلاستیکی ذوب نشود. حرارت هم باعث نرمتر شدن بافت سلولزی چوب می شود و از طرف دیگر چسب فرمینگ استفاده شده را فعال می کند. این امر باعث افزایش فروش محصول نیز می شود.
این امر باعث خواهد شد تا در نگهداری و جابجایی گلدان ها دیگر مشکل شکسته شدن و از بین رفتن گیاهان نباشیم. خلاء که دراین مرحله ایجاد می شود باعث می شود ورق پلاستیکی به درون قالب کشیده شود. همین حبابهای ریز در سطح محصول پلاستیکی موجهایی را ایجاد میکنند که به کاهش کیفیت آن میانجامد. در واقع کارخانههایی که از این شیوه بسته بندی برای محصولات خود استفاده میکنند تعداد زیادی را شامل میشوند و به همین دلیل است که در همه جا میتوان مثالی را برای وکیوم فرمینگ محصولات مشاهده کرد و آن را مورد بررسی قرار داد.
فرآیند تولید این نوع بستهبندی شامل چند مرحله است که با استفاده از انواه ماشینآلات و دستگاههای صنعتی انجام میگیرد. این فرایند کاربردهای فراوانی دارد، در اینجا چند مورد از مهمترین آن ها را بصورت مختصر ذکر می کنیم. تنها مشکلی که این روش دارد، نیاز بودن به هر دو قسمت CORE و CAVITY قالب است که در نتیجه موجب بالا بودن هزینه تولید آن می شود.
می باشد. بسیاری از قطعات پلاستیکی از ظروف یک بار مصرف گرفته تا بسته بندی تخم مرغ و امثال آنها با این روش تولید میشوند. ظروفی که با وکیوم فرمینگ به صورت یکبار مصرف تولید میشوند به قدر بهداشتی هستند که از آنها برای قنادی نیز استفاده میکنند.
ظروف هایی که امروزه در کارخانه ها با استفاده از وکیوم فرمینگ تولید میشوند به قدری جذاب و شیک هستند که از آن ها در مهمانی های مختلف همانند تولد و حتی مهمانی های رسمی مانند عروسی استفاده میکنند. بسیاری از شرکت ها و مجموعه هایی که در زمینه خدمات مجالس فعالیت دارند مثل تالار و باغ تالار از ظروف بسته بندی به این شکل می توانند استفاده نمایند. به طور معمول جنس قالبهای وکیوم فرمینگ آلومینیوم است، زیرا در تولید بالا مقاومت زیادی دارند و به سرعت گرما را دفع میکنند. برای دیدن نتیجه ی خوب، باید به صورت کامل و مناسب گرما و حرارت ببیند.
2.8/5 - (41 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالا بروید